Z ziemi wychylają się pierwsze rośliny cebulowe, a w internecie zewsząd słychać już o wiośnie i wysiewach warzyw. Pamiętajmy jednak, że warunki dla roślin w lutym są różne na początku i na końcu miesiąca. Początek lutego to wciąż pełnia zimy. Pod koniec miesiąca jest już znacznie więcej światła, często temperatura jest wyższa i można wykonywać już więcej prac ogrodowych. Warto więc obserwować pogodę i dostosowywać swoje działania do panujących warunków.
Luty w ogrodzie - lista prac
- zimowy wisiew kwiatów (winter sowing)
- wysiew niektórych warzyw
- cięcie drzew i krzewów owocowych i ozdobnych
- pędzenie cebulek
- uprawa kiełków i rzeżuchy w domu
- podlewanie ziemi w szklarni lub tunelu
- planowanie nasadzeń na nowy sezon
- konserwacja narzędzi
- bielenie drzew owocowych
- osłanianie wrażliwych roślin przed mroźnym wiatrem
- niedopuszczanie do całkowitego zamarznięcia oczka wodnego
- dokarmianie ptaków
- czyszczenie budek dla ptaków
Więcej na temat zimowych prac ogrodowych znajdziesz w artykule Co robić w ogrodzie zimą.
Szklarnia w lutym
W lutym temperatura w szklarni potrafi przekraczać już 20°C, dlatego systematycznie dbam o jej wietrzenie i utrzymywanie delikatnej wilgoci w glebie. Usuwam też pojawiające się chwasty, które w szklarniowych warunkach bardzo szybko rosną, kwitną i się rozsiewają, czego staram się uniknąć.
Z przyciętych pędów krzewów przygotowuję sadzonki. Umieszczam je w podłożu do siewu zmieszanym z piaskiem i perlitem i staram się, aby przez cały czas było wilgotne. W tym roku ukorzeniam czarną i czerwoną porzeczkę, hortensję bukietową, hortensję drzewiastą, dereń biały i czarny bez oraz lawendę i macierzankę.
W doniczkach wysiewam byliny, rośliny dwuletnie i niektóre rośliny jednoroczne. Do tej pory wysiałam:
- ostróżkę ogrodową
- ostróżkę jednoroczną
- groszek pachnący
- bratki
- lewkonie
- heliotrop
- złocień
- zatrwian
Wysadziłam też cebulę dymkę, w celu jej podpędzenia. Dzięki temu za miesiąc, gdy będę sadziła ją do gruntu będzie miała już korzonki.
Z warzyw wysiałam szpinak na rozsadę. Sałata wysiała się sama, więc przeniosłam wybrane siewki do szklarni. W zeszłych latach o tej porze w szklarni wysiewałam także rzodkiewkę, jednak w tym roku poczekam jeszcze chwilę i wysieję ją na grządkach w ogrodzie.
Wysiew warzyw w lutym
Zanim sięgniemy po nasiona warto zastanowić się, czy mamy odpowiednie warunki do tego, by utrzymać tak wcześnie przygotowane rozsady. Sama nie korzystam z lamp doświetlających, ani nie dysponuję ogrzewaną szklarnią, dlatego pojedyncze wysiewy w domu rozpoczynam zwykle pod koniec lutego, gdy długość dnia pozwala już na wzrost siewek cebuli, selera korzeniowego czy naciowego. Są to warzywa, które mają długi okres wegetacji i jeśli zostaną wysiane później, mogą nie zdążyć wydać zadowalających plonów.
Wyjątkiem jest papryka, która zwykle dość długo u mnie kiełkuje, dlatego staram się ją wysiewać już w pierwszym tygodniu lutego.
W ostatnie dni miesiąca sięgam też po nasiona wczesnych odmian kapusty, ponieważ chcę, aby w lipcu była gotowa do zbioru.
Z większością pozostałych warzyw, w tym z pomidorami, wstrzymam się co najmniej do połowy marca.
Cięcie drzew i krzewów
W suche i bezmroźne dni można rozpocząć cięcie drzew i krzewów owocowych i niektórych ozdobnych. Jeśli pogoda pozwala, w drugiej połowie lutego wykonuję też cięcie róż i hortensji, a nawet powojników. Do końca lutego przycina się też żywopłoty.
Krzewy i drzewa owocowe
- jabłonie
- grusze
- porzeczki
- agrest
- czarny bez
- borówka amerykańska
- maliny późne
- winorośle
Rośliny ozdobne
- hortensje bukietowe i drzewiaste
- róże
- derenie
- brzozy
- klony
- tawuły japońskie
- pięciorniki krzewiaste
- powojniki
Kwiaty kwitnące w lutym
Pod koniec lutego w naszych ogrodach zakwita już całkiem sporo roślin.
Krokusy
Ze względu na ciepłą pogodę, w tym roku pierwsze krokusy w moim ogrodzie zakwitły już w pierwszej połowie lutego.
Ciemiernik
Bylina o zimozielonych liściach i pięknych kwiatach, cenna ze względu na bycie jedną z nielicznych roślin kwitnących o tej porze roku. Najlepiej czuje się w miejscach zacienionych, osłoniętych od wiatru w wilgotnej, próchnicznej i bogatej w wapń glebie. Istnieją różne gatunki ciemierników, jednak najpopularniejszym i najwcześniej kwitnącym jest ciemiernik biały (Helleborus niger).
Oczar
Kwitną oczary - krzewy wydające charakterystyczne kwiaty w ciepłych kolorach. Wymagają gleby żyznej, wilgotnej, lekko kwaśnej oraz słonecznego, zacisznego stanowiska. Młode rośliny mogą przemarzać, dlatego warto okrywać je w pierwszych latach po posadzeniu.
Wawrzynek wilczełyko
Pięknie kwitnący, pachnący krzew. Wielu ogrodników rezygnuje z jego uprawy ze względu na to, że jest trujący.
Rannik zimowy
Urocza, wciąż mało znana bylina, której i ja niestety nie mam jeszcze w swoim ogrodzie. Kwiaty mają kulisty kształt w kolorze żółtym. Rannik pięknie wygląda posadzony w dużych grupach.