Śnieżne kule na choince? To możliwe!

Idealna choinka dla każdego z nas wygląda zupełnie inaczej - jedni wybierają żywą, drudzy sztuczną. Dla wielu choinka musi być kolorowa, pokryta błyszczącymi ozdobami o najróżniejszych kształtach, inni zaś preferują ją w minimalistycznym wydaniu, a niektórzy cieszą się, gdy po prostu jest. Niezależnie od tego jaka wersja gości w naszym domu, bezsprzecznie choinka często przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, a któż z nas jako dziecko w tym świątecznym, zimowym czasie nie uczestniczył w zabawach na śniegu? Jedną z nich - gdy sięgam pamięcią do szkoły podstawowej - była bitwa na śnieżki, która toczyła się niemal codziennie po zakończeniu zajęć, dostarczając nam niesamowitej frajdy. Chcąc ubrać choinkę w namiastkę dzieciństwa oczywiście nie możemy powiesić na niej prawdziwych śnieżek, ale możemy samodzielnie przygotować bombki, które do złudzenia je przypominają i bez trudu opierają się dodatnim temperaturom panującym w naszych domach.

Pokażę jak wykonać takie kule, które można wykorzystać zarówno jako bombki choinkowe, ale także jako elementy świątecznych stroików.

Materiały i narzędzia:

 • klej do drewna
 • sól
 • mąka ziemniaczana
 • biały brokat (opcjonalnie)
 • kule styropianowe
 • sznurek
 • patyczki do szaszłyków
 • pędzel lub gąbka do nakładania kleju
 • miska
 • nożyczki
 • słoiki lub szklane butelki (jako stojaki do suszenia kul)
Kule śnieżne - bombki choinkowe DIY

Zaczynam od wymieszania w misce soli z mąką ziemniaczaną w stosunku około 1:1. Użyłam dwóch rodzajów soli - najzwyklejszej soli kuchennej, dość drobno mielonej oraz soli do przetworów, która ma nieco większe i wyraźniej odbijające światło kryształki. Można dodać też odrobinę sypkiego brokatu, aby bombki mieniły się bardziej intensywnie.

Kule śnieżne - bombki choinkowe DIY

Nabijam styropianową kulę na patyczek do szaszłyków. W przypadku kul o dość dużych średnicach (moje największe kule mają 10 cm) dla wygody warto wbić dwa patyczki obok siebie, nie będą się wtedy obracać podczas nakładania kleju.

Kule śnieżne - bombki choinkowe DIY

Za pomocą gąbki nakładam na kulę dość grubą warstwę kleju, starając się dokładnie pokryć całą powierzchnię.

Kule śnieżne - bombki choinkowe DIY
Kule śnieżne - bombki choinkowe DIY

Następnie obtaczam kule w mieszance soli i mąki ziemniaczanej.

Kule śnieżne - bombki choinkowe DIY
Kule śnieżne - bombki choinkowe DIY

Kulę na patyczku umieszczam w butelce i odstawiam do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Jeżeli po kilku lub kilkunastu minutach powierzchnia kuli zacznie się robić błyszcząca, jakby mokra, warto ponownie obsypać ją solą i mąką.

Kule śnieżne - bombki choinkowe DIY

Śnieżne kule w dekoracjach świątecznych

Tak przygotowane kule na można wykorzystać do wykonania stroików świątecznych. Dzięki patyczkom będzie je łatwo osadzić w gąbce florystycznej, piasku, czy umieścić w wazonie. Poniżej zamieszczam moją szybką propozycję z bluszczem domowym i światełkami.

Kule śnieżne DIY - dekoracje świąteczne, stroik
Kule śnieżne DIY - dekoracje świąteczne, stroik

Śnieżne kule jako bombki choinkowe

Po wyschnięciu kul, które mają trafić na choinkę, delikatnie usuwam z nich patyczki. Odcinam kawałek sznurka - ja wybrałam sznurek jutowy - i tworzę z niego łezkę. Złączone końcówki sznurka smaruję klejem i za pomocą patyczka wsuwam do otworu w kuli, który pozostał po wyciągnięciu patyczka.

Pozostawiam kule do czasu związania kleju. Jeżeli nie chcesz zbyt długo czekać na tym etapie, do wklejenia sznurka możesz użyć np. kleju na gorąco.

Śnieżne bombki są gotowe. Pozostało jedynie zawieszenie ich na choince, co będę robić na początku grudnia.

Zachęcam do własnoręcznego zrobienia sztucznych śnieżek i zaangażowania dzieci do wspólnej zabawy. Poza najcenniejszym wspólnie spędzonym czasem można zyskać proste i jednocześnie efektowne ozdoby choinkowe, które będą cieszyć oko w świątecznym czasie i z pewnością wzbudzą zainteresowanie niejednego gościa.

Wybrane dla Ciebie