Werbena patagońska - wysiew i pielęgnacja

Werbena patagońska (łac. Verbena bonariensis) w ciągu kilku ostatnich lat podbiła serce wielu ogrodników, a jej kołyszące się na wietrze fioletowe łany z każdym kolejnym sezonem zdobią coraz większą liczbę naszych ogrodów.

Werbena patagońska zwykle zakwita w lipcu i zdobi nasze rabaty aż do przymrozków. Jest rośliną dość wysoką w swojej kategorii, ponieważ osiąga nawet 150 cm. Roślina ta jest byliną, choć często jest traktowana jako roślina jednoroczna, ze względu na niewielką odporność na mróz. W chłodniejszych rejonach Polski wymarza nawet pomimo starannego zabezpieczenia na zimę.

Rozmnażanie werbeny patagońskiej

Werbenę patagońską rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Jest to najbardziej dostępny i najtańszy sposób pozyskania sadzonek tej rośliny. W wielu miejscach można przeczytać, że nasiona werbeny patagońskiej wymagają stratyfikacji. Nie neguję tego, jednak z moich obserwacji wynika, że kiełkowanie jest zadowalające bez dodatkowych zabiegów. Werbena patagońska kiełkuje dość długo, nawet ok. miesiąca. Najszybciej kiełkują nasiona z własnego zbioru z poprzedniego sezonu - w moim przypadku wschody pojawiają się zwykle po tygodniu. 

Roślina często sama się wysiewa wokół rośliny matecznej. Jeśli chcemy zachować siewki trzeba być uważnym podczas pielenia, ponieważ bardzo młode egzemplarze werbeny bardzo łatwo pomylić z pokrzywą.

Towarzystwo dla werbeny patagońskiej

Posadzona w dużej ilości werbena patagońska wspaniale się prezentuje i w zasadzie nie potrzebuje towarzystwa innych roślin. Moją propozycją dla zwolenników nieco większej różnorodności na rabatach są przede wszystkim trawy, z ostnicą (łac. Stipa) na czele, a także z roślinami o srebrnych liściach tworzących niskie poduchy - np. z bylicami w różnych odmianach lub kocankami włoskimi. Ciekawie prezentuje się również z białymi niskimi kosmosami, białymi hortensjami, jasnymi rozchodnikami lub kwiatami w pastelowych kolorach, np. cyniami. Ponieważ werbena patagońska po zimie budzi się stosunkowo późno, warto podsadzić ją roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną, np. tulipanami.

W zeszłym roku posadziłam werbenę wraz z białą ślazówką i dzwonami irlandzkimi. Kolorystycznie rośliny wyglądały bardzo ładnie wypełniając luźną, wiejską rabatę przy ogródku warzywnym i wabiąc do niego liczne owady. Zestawieniem, które "chodzi za mną" od pewnego czasu jest połączenie werbeny z roślinami o kwiatach w kolorze brzoskwiniowym. Jeśli macie jakieś ciekawe propozycje takich roślin, możecie podzielić się nimi w komentarzach.

Uprawa i stanowisko

Werbena najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Preferuje glebę przepuszczalną, dobrze zdrenowaną, co ma szczególne znaczenie przy próbie przezimowania rośliny. 

Toleruje okresowe przesuszenie i nie potrzebuje częstego podlewania. Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, osobiście najbardziej cenię te, które po posadzeniu radzą sobie bez nadmiernej ingerencji - werbena zdecydowanie jest jedną z nich.

Choroby i szkodniki

Roślina jest dość odporna na choroby, choć może atakować ją mączniak - choroba grzybowa objawiająca się białym nalotem na liściach. Rownież bardzo rzadko atakują ją szkodniki. Podobno mogą pojawić się na niej mszyce, ale sama nigdy się z tym nie spotkałam.

Kwiat cięty

Pomimo swoich długich i dość sztywnych łodyg werbena patagońska raczej nie nadaje się na kwiat cięty. Po wstawieniu do wazonu niemal natychmiast zaczynają osypywać się liczne, maleńkie kwiatki, przez co dekoracja szybko traci na urodzie.

Stanowisko

  • słoneczne
  • półcieniste

Gleba

  • przepuszczalna

Wymagania wodne

  • umiarkowanie wilgotna
  • wytrzymuje suszę

Kwitnienie

  • kolory: fioletowy
  • termin: od lipca do października

Wybrane dla Ciebie