Jak uszyć plecak

Zwykły dzień w szkole, weekend za miastem, zakupy - pozornie trzy różne sytuacje, które mimo wszystko łączy wspólny mianownik - plecak. Zobacz jak łatwo go uszyć.

Plecak, który jest przedmiotem dzisiejszego tutoriala, jest w sumie trzecim, który uszyłam. Pierwsza próba była parę lat temu i był to niewielki czarny plecak z alcantary. Wyszedł całkiem niezły jak na pierwszy raz i nadal go mam, ale założyłam zaledwie kilka razy. W praktyce okazał się dla mnie zbyt mały, ale co najważniejsze, materiał, który wybrałam bardzo trudno utrzymać w czystości.

Drugie podejście zaowocowało znacznie większym, wodoodpornym plecakiem, o którym kilka słów znajduje się na końcu tego wpisu. Szycie tego plecaka pozwoliło mi przetestować kilka pomysłów i przekonać się które były dobre, a które trochę gorsze. Dzięki temu beżowy plecak jest bardziej dopracowany, a jego szycie zajęło mi znacznie mniej czasu, ponieważ wiedziałam już „co i jak”.

Z obu plecaków jestem bardzo zadowolona. Dzięki temu, że mają inne kolory, rozmiary i przeznaczenie, doskonale się uzupełniają.

Materiały i narzędzia potrzebne do uszycia plecaka

Do uszycia plecaka postanowiłam użyć tego samego płótna bawełnianego, być może znanego Wam już z innych wpisów, w których pokazywałam jak uszyć torbę plażową oraz jak zrobić lampę. Sięgam po niego kolejny raz i z pewnością nie ostatni, ponieważ jestem z niego bardzo zadowolona.

Jeśli chodzi o materiał w kratkę, to niestety nie wiem, gdzie można kupić podobny, ponieważ mój pochodzi z kosmetyczki, która leżała nieużywana i postanowiłam ją „rozbroić”.

Zaczynam od wykrojenia wszystkich potrzebnych elementów.

Przygotowanie pleców:
1 x element A1 z pianki usztywniającej
1 x element A2 z płótna
1 x element A2 z podszewki

Składam płótno i podszewkę lewymi stronami do siebie. Pomiędzy nimi umieszczam piankę i zszywam dookoła.

Przygotowanie dna:
1 x element B1 z pianki
1 x element B2 z płótna
1 x element B2 z podszewki

Składam płótno i podszewkę lewymi stronami do siebie i zszywam trzy boki w odległości około 3 mm od brzegów.

Do środka wsuwam piankę i zszywam czwarty bok.

Układam gotowe dno i plecy płótnami do siebie, równo z dolnym brzegiem pleców. Zszywam w odległości 1 cm od brzegu.

Przód z kieszonką:
1 x element A2 z płótna
1 x element A2 z podszewki
1 x element G1 z płótna
1 x element G2 z materiału w kratę
1 x element G3 z płótna
2 x element G4 z płótna

Z taśmy suwakowej odcinam fragment o długości kieszonki i nakładam suwak. Do końców zamka przyszywam dwa małe prostokąty. Układam zamek na kraciastej części kieszonki prawą stroną do prawej, zszywam przy najdłuższym boku.

Następnie nakładam górną część kieszonki, prawą stroną do prawej.

Zszywam wzdłuż zamka.

Zaginam górną część kieszonki tak, aby przykrywała zamek i przeszywam.

Następnie zszywam cztery rogi kieszonki, dzięki czemu zyskuje docelowy kształt.

W następnym kroku w przedniej części plecaka przygotowuję prostokątny otwór na kieszonkę.

Powstałe zakładki zaprasowuję na lewą stronę.

Umieszczam kieszonkę w przygotowanym otworze, starając się zrobić to jak najdokładniej i wygładzając wszelkie nierówności.

Z lewej strony całego elementu przykrywam kieszonkę prostokątem z płótna.

Szyję dookoła kieszonki w odległości ok. 1 mm od brzegu. Jest to dość widoczny szew, dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości wykonać go precyzyjnie i równo.

Pod spód podszywam część podszewkową, a następnie zszywam całość z połączonym już dnem i plecami.

Góra i boki:
1 x element D1 z płótna
1 x element D2 z płótna
2 x element C z płótna

Przygotowuję zamek podobnie jak w przypadku przedniej kieszonki. Następnie układam go prawą stroną do prawej strony płótna i szyję wzdłuż.

Nakrywam zamek cieńszym paskiem prawą stroną do prawej i podobnie szyję wzdłuż.

Analogicznie jak w przypadku kieszonki, składam szerszą część w taki sposób, aby uzyskać zakładkę zakrywającą zamek.

Do obu końców uzyskanej części doszywam boki.

Wykonuję też ozdobne szwy wzdłuż linii łączenia góry z bokami.

Przyszywam całą część z zamkiem do przodu plecaka.

Zszywam też dół boków z dnem.

Uchwyty i ramiączka:
2 x element E z płótna
1 x element F z płótna

Ramiączka i uchwyt przygotowuję w ten sam sposób - składam wykrojone pasy wzdłuż na pół, podkładam i zszywam jak najbliżej brzegu.

Wszystkie trzy elementy będą mocowane do tylnej części (pleców) plecaka. Przyszywam je w sposób widoczny na poniższych zdjęciach.

Następnie zszywam boki z plecami.

Pozostało już tylko przewrócić plecak na prawą stronę.

Gotowe :).

Płótno bawełniane nie jest wodoodporne, dlatego mój plecak uszyłam z myślą o sezonie wiosenno-letnim i słonecznej pogodzie. Jak Wam się podoba :)? Mnie bardzo i nie mogę się doczekać, aż aura pozwoli na jego użytkowanie.


Na początku wspomniałam o wodoodpornym plecaku, który powstał przed plecakiem bawełnianym. Towarzyszy mi bardzo często, świetnie sprawdził się również podczas weekendowego wyjazdu. Pomieścił wszystko, co było mi potrzebne i niestraszna była mu deszczowa pogoda, a to głównie za sprawą użytych materiałów, ponieważ poza zastosowaniem odpowiedniej tkaniny, sięgnęłam również po wodoodporną taśmę suwakową i podszewkę.

Materiały użyte do uszycia wodoodpornego plecaka

Podstawa plecaka wodoodpornego została wykrojona według podobnego, odrobinę większego szablonu i uszyta w ten sam sposób. Inaczej wygląda przednia kieszonka, ale polecam szyć ją według sposobu prezentowanego w tym wpisie dla bawełnianego plecaka, ponieważ wygodniej się ją szyje i ostatecznie ładniej się układa.

Wybrane dla Ciebie