Pudełko do przechowywania DIYKażdy, kto kiedykolwiek mieszkał na niewielkim metrażu wie, że miejsc do przechowywania nigdy za wiele. Nie zawsze jednak mamy możliwość wstawienia kolejnego mebla do swojego mieszkania. Żaden problem, ponieważ mam na to nieco inną propozycję. Zobacz jak odmienić nieładny karton i uczynić z niego estetyczne miejsce do przechowywania.Moje pudełko posłuży do przechowywania ręczników, a jego stałym miejscem będzie wnęka pod szafką. Wcześniej przygotowałam karton tak, aby bez problemu się tam zmieścił. Przycięłam zbyt wysokie ścianki i dodatkowo wzmocniłam je odciętym nadmiarem kartonu, ponieważ był trochę zniszczony po przeprowadzce.
Materiały i narzędzi

  • karton
  • tkanina w brzozy
  • tkanina w listki
  • tkanina na spód (opcjonalnie)
  • nici
  • maszyna do szycia
  • ołówek
  • nożyczki
  • miara


Tkaniny

Karton będę obszywać materiałami, które są dla mnie wyjątkowe. Co w nich takiego szczególnego? Mianowicie miałam okazję samodzielnie zaprojektować ich wzory, które następnie zostały wydrukowane na bawełnianej tkaninie. Szycie z takich tkanin to wielka przyjemność, nie tylko z uwagi na samą przyjemność szycia i satysfakcji używania własnych, niepowtarzalnych tkanin, ale także ze względu na dobrą jakość materiałów, które doskonale się szyje i prasuje.
Tkaniny, o których mowa pochodzą z ku-ka.pl. Jeżeli spodobały Ci się tkaniny z moimi wzorami, możesz nabyć je właśnie tam.

https://ku-ka.pl/pl/konfigurator/12451-tkanina.html


https://ku-ka.pl/pl/konfigurator/12479-tkanina.htmlBrzozy to jedne z moich ulubionych drzew, które z pewnością niedługo pojawią się w naszym ogrodzie. Na razie przemycam je do wnętrz w postaci wzorów lub subtelnych akcentów. 
Tkanina z motywem brzozowym znajdzie się zatem na zewnątrz pudełka, natomiast listki znajdą się w środku i to właśnie od nich rozpocznę szycie.

Rozkładam tkaninę na podłodze i stawiam na niej pudełko. Następnie delikatnie przewracam karton na każdą ze ścian i ołówkiem odrysowuję każdą z nich na tkaninie.

Następnie wycinam całość ostrymi nożyczkami, pozostawiając 1cm zapasu materiału z każdej strony, w efekcie otrzymując kształt widoczny poniżej.
Żelazko to Twój przyjaciel nie tylko przed wyjściem do pracy, ale również podczas szycia. Wyprasowane tkaniny szyje się przyjemniej i łatwiej, a efekt końcowy jest bardziej estetyczny. Polecam zatem od razu wyprasować wycięty fragment tkaniny.


Rogi nacinam tak, jak na poniższym zdjęciu.
Następnie składam je razem i zszywam na maszynie. Podobnie postępuję ze wszystkimi czterema rogami.
Wnętrze z tkaniny w listki jest już gotowe, zatem umieszczam je w kartonie przechodzę do moich ulubionych brzóz, które znajdą się na zewnątrz pudełka. 
Zaczęłam od zmierzenia ścianek kartonu. Dwie większe ścianki mają wymiary 39cm x 25cm, a dwie mniejsze 28cm x 25cm. Do każdego wymiaru dodaję po 2cm zapasu, zatem otrzymuję wymiary 41cm x 27cm oraz 30cm x 27cm. Następnie wycinam po dwa takie elementy (z doliczonym zapasem) z tkaniny pamiętając o tym, że chcę, aby w moim przypadku brzozy były ułożone pionowo na gotowym pudełku.
Potrzebny będzie jeszcze jeden prostokąt na spód pudła. Ponieważ szkoda mi tych pięknych materiałów i wolę wykorzystać je do czegoś innego, użyję przeciętnego, beżowego materiału zalegającego w szafie. Jednak idealny do tego celu moim zdaniem byłby filc.
Na wybranym materiale odrysowuję spód kartonu i wycinam z zapasem wynoszącym 1cm z każdej strony.
Prasuję wszystkie elementy.
Beżowy prostokąt, który znajdzie się na spodzie pudła układam na podłodze prawą stroną do góry. Fragment brzozowej tkaniny, który znajdzie się na ściance układam  na beżowym prostokącie równo z brzegiem, prawą stroną do dołu. Przeszywam wzdłuż brzegu.

Rozkładam zszyte elementy i układam prawą stroną do góry. W podobny sposób przyszywam wszystkie ścianki.
Otrzymany kształt przypomina ten, jaki przed zszyciem miało wnętrze pudła. Rogi zszywam w ten sam sposób.

Wywracam całość na prawą stronę i naciągam na karton.

Na brzegach kartonu łączę tkaninę zewnętrzną z wewnętrzną zaginając ich brzegi do środka i zszywam je ręcznie.
Pudło do przechowywania jest już gotowe, a ręczniki wreszcie mają swoje miejsce. Zwinięte w rulony prezentują się schludnie i elegancko. Wykonanie pudła nie zajęło mi zbyt wiele czasu, a każde dodatkowe miejsce do przechowywania, które dodatkowo jest dekoracyjne, może okazać się zbawienne szczególnie w niewielkich mieszkaniach.Jeżeli spodobał Ci się ten pomysł, podziel się nim z innymi:
Wybrane dla Ciebie