Jak tapetować - praktyczny poradnikTapeta to świetny pomysł zarówno na szybkie i niedrogie odświeżenie dowolnego wnętrza, jak i całkowitą, szaloną metamorfozę. Wybór wzorów, kolorów i faktur jest ogromny, co sprawia, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.  
Myśląc o remoncie i tapetowaniu wiele osób decyduje się na zlecenie prac fachowcom. A gdyby tak samodzielnie podjąć się tego zadania? Okazuje się, że tapetowanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie potrzebujesz profesjonalnego warsztatu ani talentu, aby samodzielnie położyć tapetę. Wystarczy znajomość kilku zasad i przydatnych trików oraz odrobina chęci i zręczności.  Podpowiem Ci nie tylko jak położyć tapetę, ale także jak estetycznie wykończyć różne trudne miejsca, które możesz napotkać podczas tapetowania, w jaki sposób dobrać wzór i kolor do Twojego pomieszczenia oraz jak poprawić trwałość tapety. Przygotowałam również inspirująca galerię zdjęć, którą możesz obejrzeć na końcu wpisu. Zapraszam :).   Narzędzia i akcesoria

- rolka dociskowa do tapet 
- duży pędzel lub wałek z włosiem do rozprowadzania kleju 
- nóż do tapet 
- nożyczki
- czysta sucha szmatka lub szczotka do tapetowania 
- wiadro lub miska do rozrobienia kleju 
- szyna stalowa 
- pion murarski 
- długi stół 
- drabina 
- folia malarska 
- taśma malarska 

Rodzaje tapet 
W sklepach dostępne są różne rodzaje tapet, które mają inne właściwości, przeznaczenie i zwykle należy traktować je w nieco odmienny sposób. Najczęściej spotykane rodzaje tapet: Tapety papierowe - popularne tapety sprawdzające się w pomieszczeniach takich jak sypialnie, pokoje dziecięce i pokoje dzienne.  Tapety winylowe – ze względu na swoją odporność na wilgoć i zmywanie doskonale nadają się do kuchni i łazienki. Tapety z włókna szklanego – mają właściwości ognioodporne, wodoodporne i podobnie jak tapety winylowe dobrze sprawdzą się w kuchni i łazience.  Tapety na flizelinie – to dobra opcja szczególnie dla tych, którzy mają przed sobą pierwszą przygodę z tapetowaniem, ponieważ ich klejenie jest stosunkowo łatwe.  

Klej  do tapet – wybór i nakładanie
Po zakupie kompletu rolek w wymarzonym wzorze, powinniśmy pamiętać o doborze kleju odpowiedniego do rodzaju tapety. W przypadku tapet papierowych, dobrze sprawdzi się uniwersalny klej do tapet. Do tapet winylowych i zmywalnych, należy sięgnąć po dedykowany klej przeznaczony do tego rodzaju tapet. Tapety na flizelinie także kleimy specjalnym klejem do tapet flizelinowych.  Podczas rozrabiania kleju należy postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Zachowanie właściwych proporcji gwarantuje uzyskanie odpowiedniej konsystencji kleju. Jeżeli jednak tapety są grube i ciężkie, można przygotować nieco gęstszy klej, co zapewni lepszą przyczepność i zapobiegnie zsuwaniu się tapety ze ściany podczas schnięcia kleju. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku niektórych tapet klej nakłada się na tapetę, a w przypadku innych bezpośrednio na ścianę. W dalszej części podpowiem jak to zrobić dla obu  wariantów.  

Przygotowanie do tapetowania 
Jeżeli w pomieszczeniu są meble i muszą w nim pozostać podczas tapetowania, odsuń je od ścian i zabezpiecz przed zabrudzeniem za pomocą folii i taśmy malarskiej.  Powierzchnia tapetowania powinna być równa, sucha i czysta. Jeżeli znajdują się na niej tłuste plamy, należy je usunąć np. za pomocą płynu do mycia naczyń. Wyciągamy ze ścian gwoździe i inne wystające elementy. Ewentualne ubytki i nierówności dobrze jest wypełnić szpachlówką gipsową i przeszlifować. Dzięki temu całość finalnie będzie estetycznie się prezentować  i tapeta będzie bardziej trwała. Należy także wykręcić osłony gniazd elektrycznych i wyłączników, aby móc swobodnie położyć tapetę w tych okolicach. Jeśli istnieje taka potrzeba, należy zagruntować ścianę za pomocą preparatu gruntującego lub kleju do tapet rozrobionego z wodą. Jeżeli ściany są pomalowane na ciemny lub intensywny kolor i chcesz położyć na nich jasną tapetę, przemaluj je przed tapetowaniem białą farbą emulsyjną. W przeciwnym wypadku może spotkać Cię niemiła niespodzianka, kiedy okaże się, że ciemne pokrycie nieestetycznie prześwituje przez nową tapetę. Dotyczy to szczególnie tapet na flizelinie.

Jak tapetować? 
Przede wszystkim tapetowanie należy zacząć od zapoznania się z instrukcją dołączoną do każdej rolki. Dowiesz się z niej między innymi w jaki sposób należy dopasowywać wzór kolejnych pasów tapety. Najczęściej spotyka się trzy rodzaje wzorów:
1.  Wzory niewymagające dopasowania – wzory są ułożone w taki sposób, że nie trzeba martwić się o ich dopasowanie podczas klejenia kolejnych brytów (np. tapety w jednym kolorze i w pionowe pasy). 
2.  Wzory z prostym dopasowaniem – wzory znajdują się na tej samej wysokości. 
3. Wzory z przesunięciem – wzory nie znajdują się na tej samej wysokości i wymagają dopasowania przypominającego szachownicę. W instrukcji dołączonej do tapety powinna być podana dokładna wartość przesunięcia. 
Zaczynamy od przygotowania pierwszego brytu, czyli przyciętego arkusza tapety przeznaczonego do przyklejenia na ścianę. Mierzymy wysokość ściany i przenosimy wymiar na tapetę dodając po 5 centymetrów zapasu z każdej strony. Ucinamy i przechodzimy do klejenia. Pierwszy bryt tapety przyklejamy z użyciem pionu murarskiego. Niektóre rodzaje tapet wymagają nałożenia kleju na tapetę, a inne na ścianę. Poniżej dowiesz się jak to zrobić obiema metodami.  

Rozprowadzanie kleju na tapecie 
Klej nakładamy na bryt za pomocą dużego pędzla ławkowego lub wałka z włosiem. Rozprowadzamy klej promienistymi ruchami - od środka brytu w kierunku jego krawędzi. Wygodne jest rozprowadzanie kleju na arkuszu tapety rozłożonym na długim stole.  Jeżeli nie posiadasz takiego stołu, możesz to robić na podłodze. Pamiętaj jednak o jej uprzednim zabezpieczeniu.   

Rozprowadzanie kleju na ścianie 
W tym przypadku klej nanosimy na ścianę na bieżąco, w miarę tapetowania. Przed każdorazowym przyklejeniem brytu na ścianę powinien być nałożony pas kleju o szerokości dwóch brytów tapety.   
Przyklejoną tapetę dociskamy do ściany czystą, suchą szmatką lub szczotką do tapetowania. W ten sposób usuwamy pęcherzyki powietrza spod powierzchni i wygładzamy. 
Dopasowywanie wzoru podczas klejenia kolejnych brytów zaczynamy na wysokości wzroku, czyli w miejscu, które najbardziej przykuwa uwagę. Warto więc zadbać o to, żeby szczególnie na tej linii wzór był idealnie połączony. Dzięki temu ewentualne drobne niedociągnięcia powstałe nieco wyżej lub niżej nie będą tak bardzo rzucać się w oczy. Brzegi pasów tapety warto docisnąć za pomocą gumowej rolki. Dzięki temu łączenia będą mniej widoczne i krawędzie tapety nie będą się odklejać. 

Jak tapetować narożniki? 
Narożniki tapetujemy „na zakładkę”. Na jedną ścianę narożnika przyklejamy pas tapety w taki sposób, aby kilka centymetrów tapety zachodziło na drugą ścianę. Następnie przyklejamy kolejny bryt, ale tym razem tylko na drugiej ścianie tak, aby zakrył nadmiarowy pasek z pierwszej ściany. Na koniec przykładamy metalową listwę w miejscu, gdzie nakładają się dwa pasy tapety i przecinamy obie warstwy za pomocą noża do tapet.   
Jak tapetować okolice grzejnika? 
Idealnie byłoby zdemontować grzejnik przed tapetowaniem, jednak bardzo często nie ma takiej możliwości.  W takim wypadku rozcinamy tapetę w miejscu, gdzie znajdują się rury i mocowania grzejnika. Tapetę przyklejoną za grzejnikiem także trzeba dobrze docisnąć i wygładzić. W zależności od wielkości grzejnika można to zrobić np. ściereczką nawiniętą na kij lub wałkiem.  

Jak tapetować okolice gniazd elektrycznych?


Jak wspomniałam już przy okazji przygotowania do tapetowania, warto wcześniej zdemontować osłony gniazd elektrycznych i wyłączników światła. Oczywiście podczas prowadzenia prac w obrębie gniazd elektrycznych należy wyłączyć dopływ prądu! W miejscach, w których znajdują się gniazda elektryczne, za pomocą noża do tapet wykonujemy w tapecie otwór „na krzyż” i przeciągamy przez niego przewody w sposób pokazany na rysunku. Następnie nożyczkami będzie można odciąć nadmiar tapety wokół puszki. Dzięki temu po ponownym zamontowaniu osłon, całość będzie prezentowała się schludnie i estetycznie. 
Jak przycinać tapetę?
Tapetę zwykle przycinamy przed wyschnięciem kleju, jednak powinieneś wiedzieć, że wykonanie tego w nieprawidłowy sposób lub za pomocą tępych narzędzi, może spowodować postrzępienie lub podarcie krawędzi mokrej tapety. Jeżeli obawiasz się zniszczenia tapety, możesz odciąć jej nadmiar, gdy będzie już całkowicie sucha, używając do tego stalowej szyny i nożyka do tapet.
Cięcie przy podłodze zależy od obecności listwy przypodłogowej. Jeżeli listwa wykończeniowa zostanie położona dopiero po tapetowaniu, przycięcie tapety jest bardzo proste, ponieważ listwa zamaskuje ewentualne nierówności. W przypadku, gdy listwa jest już zamontowana, przydadzą Ci się nożyczki, nożyk i stalowa szyna. Najpierw tępą stroną nożyczek przesuń po tapecie wciskając ją lekko do rowka pomiędzy ścianą a listwą. Następnie przyłóż i dociśnij stalową listwę do ściany. Wzdłuż jej krawędzi odetnij nadmiar tapety nożykiem skierowanym ostrzem ku dołowi. Nadmiar tapety przy suficie możesz przyciąć za pomocą stalowej szyny i nożyka do tapet, jednak jeśli zdecydowałeś się na cięcie jeszcze przed wyschnięciem, warto sięgnąć po ostre nożyczki. Wykonanie cięcia w ten sposób co zmniejszy ryzyko podarcia mokrej tapety.

Dobór wzorów i kolorów tapet 
Nie jest tajemnicą, że jasne kolory rozświetlają i optycznie powiększają wnętrza, dlatego często są polecane do niewielkich pomieszczeń.
Niewiele osób wie, że podobny efekt dają także chłodne odcienie.  Kolory ciepłe z kolei sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne, ale może wydawać się nieco mniejsze. W przypadku dużych pomieszczeń mamy pełną dowolność, ponieważ walka o przestrzeń nie jest aż tak priorytetowa.   
Intensywne kolory z reguły są pobudzające i stanowią mocny akcent we wnętrzu, dlatego warto uważać, by z nimi nie przesadzić. Stonowane kolory z kolei wprowadzają spokój i sprzyjają wypoczynkowi. Warto wybierać je do pomieszczeń, w których zażywamy relaksu i regenerujemy siły po ciężkim dniu.  Jeśli lubisz częste zmiany, wybierz coś bardziej neutralnego, co będzie stanowiło subtelne tło dla wielu różnych kolorów i wzorów. Postaw na stylowe dodatki, takie jak poduszki czy zasłony, ponieważ zmienia się je o wiele łatwiej, niż tapetę i bez problemu można robić to częściej.   
Zanim wybierzesz wzór tapety, warto zastanowić się nad jej rolą w pomieszczeniu - czy ma ona stanowić główny element dekoracyjny, czy jedynie delikatne tło. Jeżeli decydujesz się na tapetę zdobioną dużymi lub kolorowymi wzorami, to pomimo, że jest przepiękna, warto rozważyć położenie jej np. tylko na jednej ścianie, aby podkreślić tę część wnętrza i nadać mu ciekawy charakter. W przeciwnym razie wymarzone wnętrze może w efekcie Cię nieco przytłoczyć, a także wizualnie się zmniejszyć. 
Dodatkowo, duże wzory nie są polecane do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je zmniejszają. Oczywiście nie jest to regułą, jednak w niewielkich wnętrzach zwykle lepiej sprawdzają się drobniejsze desenie. Jeśli wydaje Ci się, że wzory są dla Ciebie zbyt odważne i wolisz, aby tapeta stanowiła delikatne tło, możesz wybrać coś bardziej subtelnego i spróbować położyć jednolitą tapetę z delikatną fakturą. Doda wnętrzu nieco przytulności, a jednocześnie nie będzie przytłaczająca.
Kierunek tapetowania 
Zwykle kładziemy tapety w pionie. W przypadku podłużnych wzorów, takich jak pasy, czy imitacje desek możesz w ten sposób optycznie podwyższyć pomieszczenie. Ciekawy efekt daje też położenie tapety w poziomie, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało na szersze. Tapetując w taki sposób można optycznie poprawić proporcje pomieszczenia o małej powierzchni i wysokim suficie. Podobnie będzie w przypadku długich i wąskich wnętrz, w których tapeta położona poziomo na jednej lub dwóch krótszych ścianach spowoduje ich poszerzenie.   
Galeria inspiracji 
Nic tak bardzo nie motywuje do remontu, jak inspirujące zdjęcia z pomysłami i ciekawymi wnętrzarskimi realizacjami. Poniżej zamieściłam kilka moich ulubionych, które sprawiają, że mam ochotę wytapetować wszystko, co pojawia się na horyzoncie ;). Najbardziej podobają mi się tapety w geometryczne wzory, z motywami roślinnymi oraz imitacją drewnianych desek i to one dominują w poniższym zestawieniu. 


Więcej inspiracji znajdziecie na stronie sklepu tapetuj.pl.

Wybrane dla Ciebie