DIY Pudełko na biżuterięDo tej pory moja biżuteria nie miała swojego miejsca. Czasem odkładałam wisiorek na półkę w łazience, bransoletka lądowała w kosmetyczce, a kolczyki na stoliku przy łóżku, przez co regularnie miałam kłopoty ze znalezieniem ulubionych ozdób, gdy były mi potrzebne. Już jakiś czas temu postanowiłam rozprawić się z tym bałaganem i nosiłam się z zamiarem wykonania eleganckiego pudełka na biżuterię. Nareszcie jest! Zobaczcie jak je zrobić :).

Materiały i narzędzia do wykonania pudełka na biżuterię:

- prostokątne lusterko
- przezroczysta folia PVC
- patyczki do szaszłyków
- klej do drewna
- klej magiczny
- metalowe kółko
- złota farba
- pędzelek
- nożyczki lub nożyk do tapet
- linijka
- pilnik do paznokci
- cztery okrągłe koraliki
- materiałowa wstążka
- płaski śrubokręt
- kawałek tektury


Najważniejszym materiałem do zrobienia pudełka jest transparentna folia PVC, którą udało mi się znaleźć w sklepie Berotex. Folia przypomina raczej gumową matę i jest dostępna w kilku różnych grubościach. Jej obróbka jest bardzo łatwa i nie wymaga posiadania żadnych specjalnych narzędzi, w przeciwieństwie do innych popularnych przezroczystych materiałów, takich jak szkło i pleksi. Można znaleźć dla niej wiele bardzo oryginalnych zastosowań, sama wymyśliłam już co najmniej kilka ;). Przejdźmy jednak do wykonania pierwszego z nich, czyli tytułowego pudełka na biżuterię.


Zaczynam od wyjęcia lusterka z plastikowej ramki. W tym celu posługuję się płaskim śrubokrętem, którym lekko podważam wierzchnią część ramki. Następnie swobodnie rozdzielam obie części.
Przycinam cztery patyczki do szaszłyków za pomocą nożyczek lub nożyka do tapet i lekko szlifuję ich końce pilniczkiem. Patyczki powinny mieć takie długości, aby móc utworzyć z nich przyległą ramkę wokół lusterka.
Przygotowuję dwie takie ramki i pozostawiam je do wyschnięcia. Do klejenia wszystkich drewnianych elementów używam kleju do drewna.
Przygotowuję też patyczki na trzecią ramkę, ale jej rogi pozostawiam puste. Następnie przycinam cztery krótkie patyczki o długości 5cm i wklejam je pionowo w pustych rogach.
Na wierzch naklejam jedną pełną ramkę.
Na dnie pudełka mocuję lusterko. W tym celu z tektury wycinam trójkąty prostokątne i podklejam je w narożnikach na spodzie pudełka za pomocą kleju do drewna.
Wszystkie tekturowe narożniki smaruję klejem magicznym i wklejam lusterko.
Pudełko na biżuterię będzie miało otwierane wieczko, za które posłuży kolejna przygotowana wcześniej ramka. Na środku dłuższego boku wieczka umieszczam uchwyt, czyli metalowe kółeczko w kolorze złotym. Przyklejam je za pomocą kawałka materiałowej wstążki, którą smaruję klejem i owijam nią ramkę wraz z kółeczkiem.
Po przeciwległej stronie umieszczę "zawias". W tym celu równo układam wieczko na pudełku z lustrem i do obu części przyklejam materiałową wstążkę. Robię to za pomocą kleju magicznego, ponieważ daje on bardziej elastyczne połączenie, niż klej do drewna. Całość pozostawiam do wyschnięcia.
Następnie maluję pudełko (wraz z przyklejonymi wstążkami) złotą farbą metaliczną. Ponieważ ma ona zbyt żółty odcień, mieszam ją z odrobiną czerwieni.
Z transparentnej folii PVC wycinam prostokąty odpowiadające rozmiarom poszczególnych ścianek bocznych i wieczka pudełka. Można to zrobić za pomocą nożyczek, ale ładniejszy efekt uzyskuje się poprzez cięcie nożykiem do tapet przy linijce.
Przygotowane fragmenty folii przyklejam do pudełka od wewnętrznej strony za pomocą kleju magicznego.
Pudełko w zasadzie już jest gotowe i ładnie się prezentuje, ale żeby dodać mu trochę elegancji przykleję do niego nóżki. Wykonam je z czterech drewnianych koralików.
Koraliki nakładam na patyczki do szaszłyków i zanurzam je w złotej farbie. Pozostawiam do wyschnięcia.
Tak przygotowane koraliki przyklejam od spodu do pudełka.
Tak wygląda gotowe pudełko na biżuterię DIY. Nie tylko sprawi, że w moich błyskotkach wreszcie zapanuje porządek, ale także jest dekoracyjne. Jestem zadowolona z efektu końcowego i polecam Wam wykonanie podobnego. Dajcie znać jak Wam się podoba :).


 Wybrane dla Ciebie