DIY - Jak zrobić morskie mydło

 

Wielu z nas w wyobraźni ucieka już na słoneczną plażę i relaksuje się na ciepłym piasku wsłuchując się w szum morskich fal. Pomimo pięknej pogody, na pełnię lata musimy jeszcze poczekać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, by już teraz podarować sobie lub komuś bliskiemu namiastkę urlopowego klimatu. Zobacz jak w domu zrobić mydło, które swoim wyglądem i zapachem przywodzi na myśl wakacyjne wspomnienia.


Wykonanie naturalnego mydła z gotowej bazy mydlanej jest bardzo proste, szybkie i bezpieczne, ponieważ nie wymaga użycia żrącego ługu. Nie martw się, jeśli nie jesteś doświadczonym chemikiem - ta opcja jest idealna dla Ciebie.


morskie mydło diy

Materiały i narzędzia do przygotowania mydełek glicerynowych:

- przezroczysta baza glicerynowa
- biała baza glicerynowa
- olejki zapachowe/eteryczne: mango i cytryna
- barwniki: niebieski i żółty
- alkohol izopropylowy
- łyżka płatków owsianych (rozdrobnionych w moździerzu lub blenderze
- forma do mydła
- słoik
- patyczek do mieszania
- łyżeczka
- nóż


Wszystkie produkty i akcesoria potrzebne do wyrobu domowego mydła możecie znaleźć w sklepie Ecoflores. Na stronie sklepu znajdują się także przydatne wskazówki, dzięki którym można dowiedzieć się jak zrobić mydełka glicerynowe w domu.
Specjalnie dla Czytelników Zrobtosama.pl przygotowaliśmy kod rabatowy - na hasło "kobietaart" otrzymasz 5% rabatu na zakupy. Kod jest ważny do 12 lipca 2018.
Zaczynam od pokrojenia w kostkę 50g białej bazy mydlanej. Umieszczam ją w słoiku i podgrzewam w mikrofalówce na mocy 450W przez ok. 30 sekund, do momentu roztopienia się. Jeżeli nie masz mikrofalówki, możesz również rozpuścić bazę w kąpieli wodnej.


 


Do płynnej bazy dodaję jedną małą kroplę żółtego barwnika. Taka ilość w zupełności wystarczy, aby zabarwić mydło.

W celu uzyskania bardziej piaskowego koloru, dodaję też kropelkę czerwonego barwnika i mieszam za pomocą drewnianego patyczka.
Wsypuję łyżkę delikatnie rozdrobnionych płatków owsianych i ponownie mieszam.

Przygotowaną mieszankę wlewam do formy wyścielonej papierem do pieczenia. Można użyć dowolnej, ulubionej formy, np. silikonowej, plastikowej, czy drewnianej. W najbliższym czasie nie planuję otwarcia wielkiej fabryki mydła, dlatego z podanych ilości będę chciała otrzymać trzy mydła ozdobne o grubości 2cm. Używam małej, regulowanej formy DIY o szerokości 8cm, której długość ustawiłam na 6cm. 


 


Po kilku minutach, gdy mydło w formie lekko przestygnie, ale będzie jeszcze plastyczne, delikatnie naciskam łyżeczką na powierzchnię tworząc niewielkie zagłębienia i wzniesienia. 


 


190g przezroczystej bazy mydlanej kroję w kostkę.
Całość umieszczam w słoiku i wstawiam do mikrofalówki. Tym razem bazy jest o wiele więcej, dlatego do jej roztopienia potrzeba nieco więcej czasu. Po około 40-60 sekundach w mikrofalówce powinna stać się całkowicie płynna. Należy zachować ostrożność, ponieważ prawdopodobnie będzie bardzo ciepła.
Do płynnej bazy wlewam jedną kroplę niebieskiego barwnika.
Dodaję także kilka kropel cytrynowego olejku eterycznego i dokładnie mieszam. Olejek pachnie wspaniale i z pewnością zagości w jeszcze niejednym moim DIY :).
1/3 niebieskiej mieszanki wlewam do formy z wcześniej wylaną piaskową warstwą.


 


Od razu spryskuję powierzchnię alkoholem izopropylowym, aby usunąć powstałe pęcherzyki powietrza. Zwykle wystarczy psiknąć dwa lub trzy razy.


 


Do pozostałych 2/3 niebieskiej cytrynowej bazy dodaję kilka kropel olejku o zapachu mango i 3 krople niebieskiego barwnika.


 


Całość dokładnie mieszam i połowę wylewam do formy.


 


Do pozostałej części wlewam jedną małą kroplę żółtego barwnika i dokładnie mieszam.


 


 Całą uzyskaną mieszankę o zielonym, morskim kolorze wlewam do formy i spryskuję alkoholem. 


 


Słoik i patyczek dokładnie myję pod bieżącą wodą i wycieram do sucha. Następnie kroję w kostkę pozostałe 50g białej bazy mydlanej i rozpuszczam w mikrofalówce.
Dodaję kilka kropel olejku o zapachu mango i dokładnie mieszam. Następnie wylewam całość do formy i dokładnie spryskuję alkoholem.


 


Po paru minutach za pomocą łyżeczki wykonuję delikatne zagłębienia na powierzchni mydła, aby wierzchnia warstwa bardziej przypominała morską pianę.
Pozostawiam mydło do całkowitego stężenia. Żeby nieco przyspieszyć ten proces, można wstawić formę do lodówki.

Po tym czasie lekko rozluźniam formę i wyjmuję mydło razem z papierem do pieczenia. Zdejmuję go i przystępuję do krojenia. Najpierw odcinam nierówności po bokach mydlanego bloku, a następnie rozcinam go na trzy równe części.
Mydło jest gotowe!

Ponieważ domowe mydło to świetny pomysł na prezent, można ładnie je zapakować i podarować bliskiej osobie.


 


Jeżeli spodobał Ci się ten pomysł, podziel się nim z innymi:

Wybrane dla Ciebie