Książki #1 - Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty

Książka Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty


Drewno to pierwotny surowiec wykorzystywany przez ludzi od tysięcy lat. Z jednej strony wszystkim znany i banalny, a z drugiej absolutnie ponadczasowy. To dzięki niemu wnętrza stają się bardziej przytulne, ciepłe, z duszą. Chciałabym włączyć drewno do swoich projektów DIY i nauczyć się traktować je należycie, zgodnie ze sztuką stolarską. Właśnie z tych powodów do domowej biblioteczki dołączyła książka "Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty" Paula Forrestera.
Kreatywne książki: Stolarstwo Paula Forrestera


Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę podczas otwarcia książki, był sposób łączenia stron. W swojej formie przypomina kołonotatnik, co w lekturze tego typu jest moim zdaniem strzałem w dziesiątkę. Po rozłożeniu nie zamyka się, dzięki czemu można z niej swobodnie korzystać nawet podczas pracy. Do tego papier kredowy i twarda oprawa - jak najbardziej na plus.

Książka rozpoczyna się opisem gatunków drewna i jego struktury. Zawiera praktyczne porady dotyczące zakupu surowca, ze wskazaniem zastosowań i różnic między jego różnymi rodzajami. Zainteresowani stworzeniem profesjonalnego warsztatu znajdą też informacje o jego planowaniu, a także kilka słów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Następna rzecz, najbardziej obszerna i według mnie również najbardziej interesująca, to opis narzędzi, technik obróbki i sposobów łączenia drewnianych elementów. Teraz już rozumiem co, do czego i dlaczego. Przede wszystkim dowiedziałam się o istnieniu wielu niezwykle przydatnych i ułatwiających pracę narzędzi. Autor opisuje także techniki specjalistyczne, takie jak gięcie, fornirowanie, toczenie czy rzeźbienie i mam wielką nadzieję, że w przyszłości będę miała możliwość ich wypróbowania :).

Każda praca w drewnie wymaga odpowiedniego wykończenia. W książce nie zabrakło informacji również na ten temat. Znalazłam pomocne podpowiedzi dotyczące stosowania powłok, takich jak woski, oleje, bejce i lakiery. Jest też kilka słów o montowaniu zawiasów, na przykładzie zawiasów skrzydełkowych. Tutaj czuję malutki niedosyt, ponieważ zabrakło mi zawiasów meblowych, które montuje się zupełnie inaczej.

Dalej znajduje się kilka prostych i nieco bardziej skomplikowanych projektów mebli do samodzielnego wykonania. Dwa z nich szczególnie mi się spodobały. Stanowią też doskonałą bazę, którą można ciekawie modyfikować i stworzyć coś bardzo oryginalnego.

Książkę kończy podręczny słowniczek oraz galeria zdjęć przedmiotów wykonanych przez zawodowych stolarzy. Niektóre z nich są naprawdę imponujące. Panowie, szacun.

"Stolarstwo" jest praktycznym poradnikiem i zbiorem najważniejszych technik stolarskich, zilustrowanych na licznych zdjęciach oraz opisanych w bardzo przystępny sposób. Zawodowi i doświadczeni stolarze prawdopodobnie nie znajdą w niej niczego zaskakującego, jednak dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z drewnem, będzie stanowić solidną dawkę konkretnej, fachowej wiedzy. Osobiście jestem bardzo zadowolona i na pewno jeszcze nie raz po nią sięgnę. Czas, by teorię zastosować w praktyce :).książka o stolarstwie

Komentarze

 1. Na pewno dużo ciekawego bym się dowiedziała z tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książka, aż dziw że wcześniej o niej nie słyszałam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę sama książkę i często z niej korzystam podczas pracy zawodowej. Tak się składa, że param się introligatorstwem i stolarstwem :) Takie niecodzienne hobby... Które stało się także moją pracą. Książka, którą polecasz, zachwyca mnie z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, daje naprawdę dobre wskazówki odnośnie tego, jak zacząć przygodę ze stolarstwem. Po drugie, jest naprawdę dobrze wydrukowana i złożona. Przyjemność dla oczu...

  Anna // http://www.reprotechnika.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. ooo... taka ksiązka by mi się przydała! Uwielbiam naturalne drewno i powolutku zaczynam moją własną stolarską przygodę :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

test

 • xyz
  • abc