Książki #1 - Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty

Książka Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty


Drewno to pierwotny surowiec wykorzystywany przez ludzi od tysięcy lat. Z jednej strony wszystkim znany i banalny, a z drugiej absolutnie ponadczasowy. To dzięki niemu wnętrza stają się bardziej przytulne, ciepłe, z duszą. Chciałabym włączyć drewno do swoich projektów DIY i nauczyć się traktować je należycie, zgodnie ze sztuką stolarską. Właśnie z tych powodów do domowej biblioteczki dołączyła książka "Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty" Paula Forrestera.
Kreatywne książki: Stolarstwo Paula Forrestera


Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę podczas otwarcia książki, był sposób łączenia stron. W swojej formie przypomina kołonotatnik, co w lekturze tego typu jest moim zdaniem strzałem w dziesiątkę. Po rozłożeniu nie zamyka się, dzięki czemu można z niej swobodnie korzystać nawet podczas pracy. Do tego papier kredowy i twarda oprawa - jak najbardziej na plus.

Książka rozpoczyna się opisem gatunków drewna i jego struktury. Zawiera praktyczne porady dotyczące zakupu surowca, ze wskazaniem zastosowań i różnic między jego różnymi rodzajami. Zainteresowani stworzeniem profesjonalnego warsztatu znajdą też informacje o jego planowaniu, a także kilka słów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Następna rzecz, najbardziej obszerna i według mnie również najbardziej interesująca, to opis narzędzi, technik obróbki i sposobów łączenia drewnianych elementów. Teraz już rozumiem co, do czego i dlaczego. Przede wszystkim dowiedziałam się o istnieniu wielu niezwykle przydatnych i ułatwiających pracę narzędzi. Autor opisuje także techniki specjalistyczne, takie jak gięcie, fornirowanie, toczenie czy rzeźbienie i mam wielką nadzieję, że w przyszłości będę miała możliwość ich wypróbowania :).

Każda praca w drewnie wymaga odpowiedniego wykończenia. W książce nie zabrakło informacji również na ten temat. Znalazłam pomocne podpowiedzi dotyczące stosowania powłok, takich jak woski, oleje, bejce i lakiery. Jest też kilka słów o montowaniu zawiasów, na przykładzie zawiasów skrzydełkowych. Tutaj czuję malutki niedosyt, ponieważ zabrakło mi zawiasów meblowych, które montuje się zupełnie inaczej.

Dalej znajduje się kilka prostych i nieco bardziej skomplikowanych projektów mebli do samodzielnego wykonania. Dwa z nich szczególnie mi się spodobały. Stanowią też doskonałą bazę, którą można ciekawie modyfikować i stworzyć coś bardzo oryginalnego.

Książkę kończy podręczny słowniczek oraz galeria zdjęć przedmiotów wykonanych przez zawodowych stolarzy. Niektóre z nich są naprawdę imponujące. Panowie, szacun.

"Stolarstwo" jest praktycznym poradnikiem i zbiorem najważniejszych technik stolarskich, zilustrowanych na licznych zdjęciach oraz opisanych w bardzo przystępny sposób. Zawodowi i doświadczeni stolarze prawdopodobnie nie znajdą w niej niczego zaskakującego, jednak dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z drewnem, będzie stanowić solidną dawkę konkretnej, fachowej wiedzy. Osobiście jestem bardzo zadowolona i na pewno jeszcze nie raz po nią sięgnę. Czas, by teorię zastosować w praktyce :).książka o stolarstwie

Wybrane dla Ciebie