DIY: Jak uszyć ręcznie malowaną poduszkę w trójkąty


Im więcej poduszek, tym lepiej! To zdecydowanie jedne z moich ulubionych elementów dekoracyjnych. Zmiana poszewek pozwala szybko, skutecznie i niedrogo odświeżyć kolorystykę wnętrza. Ostatnio spodobały mi się czarno-białe poduszki. Postanowiłam sama sobie takie... namalować, wykorzystując stare, białe prześcieradło i podzielić się z Wami tą prostą instrukcją. Zapraszam :).Potrzebne materiały i narzędzia:


- biała bawełna - ja użyłam prześcieradła
- czarna farba do tkanin
- pędzelek
- taśma malarska
- ołówek
- ekierka 30, 60, 90 stopni
- papier do prasowania/śniadaniowy
- żelazko
- maszyna do szycia (wytrwali mogą szyć ręcznie ;) )Zaczynam od zmierzenia poduszki i wykrojenia materiału. Moja ma wymiary 40x40cm, więc wycinam prostokąt o wymiarach 104x42cm, uwzględniając dodatkowe kilka centymetrów na szwy. Abyście mogli dostosować rozmiar poszewki do każdej poduszki, przygotowałam prosty schemat (wszystkie wymiary podane są w centymetrach).x - wysokość poduszki w centymetrach
y - szerokość poduszki w centymetrach

Jeżeli poduszka jest kwadratowa, to oczywiście y=x. 


Jak widać poszewka składa się z trzech części (od lewej: zakładka, przód i tył) i mój wzór będę malować na środkowej.
Malowanie wzoru


Zanim przystąpię do malowania, ołówkiem wykonuję delikatny szkic. Niezbędna będzie ekierka o kątach 30, 60 i 90 stopni. Poniższe rysunki ilustrują jak skonstruować szkic.


Przed malowaniem: Materiał, który będę malować rozkładam na gazecie, by nie pobrudzić blatu. Musi leżeć pojedynczo, żeby na spodniej warstwie nie odbiła się farba. Polecam też przebrać się w coś, czego nie będzie szkoda w razie poplamienia.


Parę słów o farbie: Farbę do tkanin, której użyłam, można kupić np. tutaj. Zanim ją rozpakowałam miałam obawy, czy podczas malowania nie będzie wsiąkać i rozlewać się w materiale. Wątpliwości zniknęły po odkręceniu słoiczka, bo okazało się, że farba ma gęstą, żelową konsystencję. Bardzo dobrze się rozprowadza i kryje. Malunki utrwala się prasując je przez papier. Pomalowane tkaniny można prać (maksymalnie w 40 stopniach).


Wokół pojedynczych trójkątów wzdłuż linii przyklejam taśmę malarską i maluję wnętrze. Zwracam uwagę na to, by wewnętrzne brzegi taśmy dokładnie przylegały do materiału - w przeciwnym razie boki trójkątów będą nierówne. Maluję suchym pędzlem i nie używam wody.
Po pomalowaniu trójkącika usuwam taśmę wokół niego i maluję kolejny.

Po zapełnieniu trójkątami całego zamierzonego obszaru pozostawiam tkaninę do wyschnięcia. Farba schnie dosyć szybko, ale nie wiem jaki powinien być minimalny czas oczekiwania. Zostawiłam materiał na noc, a rano był suchy i gotowy do dalszej pracy.


Nastawiam żelazko na bawełnę i bardzo dokładnie prasuję całość przez papier.Teraz materiał jest gotowy do szycia.Jak uszyć poszewkę na poduszkę


Zaczynam od podłożenia na ok. 1cm jednego z dwóch krótszych brzegów materiału (na lewej stronie).Zszywam tkaninę wzdłuż zaznaczonego zagięcia.
Zawijam krawędź po raz drugi na kolejny 1cm i zabezpieczam szpilkami.
Zszywam ok.7-8mm od krawędzi. Następnie zaprasowuję podłożony brzeg i wykonuję to samo z drugą, przeciwległą krawędzią materiału.
Układam tkaninę prawą stroną do góry. Równo składam zakładkę do środka.
Następnie na wierzch składam tył.
Zszywam ok. 1cm od brzegów wzdłuż przerywanych linii.

Pozostaje wywrócić poszewkę na prawą stronę i wyprasować.Na końcu wkładam do środka poduszkę i gotowe :).


Tutorial powstał we współpracy z portalem KobiecePorady.pl.

Wybrane dla Ciebie