Skrzynka na zioła DIYDziś od podstaw zbudujemy drewnianą skrzynkę na zioła. To świetna ozdoba do każdej kuchni, a jej wykonanie nie wymaga wiele pracy ani użycia żadnych skomplikowanych narzędzi. U mnie w roli ziół chwilowo występują drzewka cytrynowe, ale co tam - zapraszam :).

Materiały i narzędzia


- drewniana listewka
- niezbyt gruba kantówka (u mnie ok. 1x1cm)
- piłka do drewna
- klej do drewna
- drobny papier ścierny
- biała farba akrylowa
- papier ryżowy do ozdoby
- pędzel, gąbeczka
- płyta pilśniowa/deska (na dno skrzynki)
Zaczynam od przycięcia drewnianej listwy na cztery deseczki o długości 32cm i cztery o długości 14cm. Obcinam też kantówkę na cztery części o długości 11cm każda.
Krawędzie wszystkich elementów przecieram papierem ściernym.

Końce kantówki smaruję klejem do drewna. Po chwili przyklejam ją do dwóch krótszych listewek, równo z brzegiem. To samo robię z drugiej strony.
Wykonuję dwa takie elementy - będą to krótsze ścianki skrzynki.
Końce dwóch dłuższych listewek smaruję klejem do drewna. 
Łączę je z wcześniej przygotowanymi elementami tak, by opierały się o podłogę.
Gdy klej zwiąże, obracam skrzynkę "do góry nogami" i przyklejam dwie pozostałe listewki.
Na kawałku płyty pilśniowej odrysowuję kształt skrzynki (od wewnątrz) i wycinam. Dno wklejam do skrzynki.
Gdy klej dobrze wyschnie, szlifuję skrzynkę papierem ściernym i maluję białą farbą akrylową. Po wyschnięciu farby ponownie szlifuję całość i nakładam drugą warstwę farby.
Wydzieram wybrany fragment papieru ryżowego, który będzie stanowił element ozdobny. Starannie przyklejam go do skrzynki.Po wyschnięciu kleju za pomocą gąbeczki nanoszę odrobinę farby dookoła fragmentu papieru ryżowego, żeby jego krawędzie "wtopiły się" w tło.

Na koniec można zabezpieczyć całość lakierem bezbarwnym, postarzyć, czy dodatkowo ozdobić. Ja ostatecznie delikatnie przetarłam skrzynkę szarą farbą.

Gotowe :). Zachęcam do wykonania takiej skrzynki. Nawet różne doniczki wyglądają w niej bardziej jednolicie i estetycznie. 
Jeśli spodobał Ci się ten pomysł, podziel się nim z innymi! :)


Wybrane dla Ciebie