DIY: BRANSOLETKA CHAINMAILLE Z KRYSZTAŁKAMI


Chainmaille to bardzo ciekawa technika tworzenia biżuterii, polegająca na łączeniu metalowych kółeczek. Wywodzi się aż ze starożytności i jest inspirowana najpopularniejszym ówcześnie typem zbroi - kolczugą.

POTRZEBNE MATERIAŁY:
 • kółeczka zaciskowe o średnicy 4mm ( 114 sztuk )
 • kryształki ( 7 sztuk )
 • szpilki z oczkiem ( 7 sztuk )
 • zapięcie typu federing, najlepiej srebrne - cena bardzo zbliżona, a wytrzymałość bez porównania

Oprócz tego przydadzą się szczypce tnące i stożkowe. JAKIE KÓŁECZKA WYBRAĆ?
Polecam kółeczka srebrne lub stalowe, najlepiej niezbyt grube. Odradzam natomiast m.in. miedziane kółeczka powlekane materiałem z kolorze srebra. Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego, to zapraszam do przeczytania tego wpisu.

Moja bransoletka będzie składać się z ośmiu elementów z kółeczek i siedmiu z kryształkiem. Liczba elementów potrzebnych do wykonania tej bransoletki jest zależna od wielkości wykorzystywanych materiałów i obwodu nadgarstka. Mój nadgarstek ma ok. 16cm, więc bransoletka powinna mieć ok. 17-18cm.


Zaczynam od przygotowania elementów z kryształkami, które są bardzo proste w wykonaniu. Na początku nakładam kryształek na szpilkę. Następnie zaginam szpilkę tuż przy samym kryształku i skracam ją.Na przyciętym końcu zakręcam oczko.Pierwszy element z kryształkiem jest gotowy.


W identyczny sposób wykonuję pozostałe.


Teraz czas na części chainmaille. Do zrobienia pojedynczego elementu potrzebuję 14 kółeczek - 8 otwartych i 6 zamkniętych, a na całą bransoletkę 64 otwarte i 48 zamkniętych (+2 otwarte do zamontowania zapięcia). Warto je sobie wcześniej przygotować.


Ponieważ technikę wykonania łatwiej i w bardziej zrozumiały sposób niż na zdjęciach można przedstawić na grafice, poniżej umieszczam przejrzyście rozrysowane, kolejne kroki. Nie musicie sugerować się podpisami dotyczącymi różnych rozmiarów kółek. Jeżeli użyjecie kółek w jednym rozmiarze, to też się uda.


Otrzymujemy taki element:


Łączę go z kryształkiem. Następnie spinam wszystkie elementy w jeden łańcuch, na przemian.


Na jednym końcu za pomocą kółeczka montuję zapięcie, a z drugiej samo kółeczko.


Bransoletka jest gotowa. Wykonanie całości zajęło mi ok. półtorej godziny. Stopień trudności oceniam na średni, ale tylko dlatego, że wymaga trochę cierpliwości ;). Pozdrawiam


Komentarze

 1. kalina.plaw23 lipca, 2016

  Śliczna jak z bajki . Będę robić swoją pierwszą biż€terię chainmaille i chcę zrobić właśnie tą bransoletkę:) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna bransoletka;) Może kiedyś i ja się pokuszę;D Bardzo przydatny tutorial;D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. super :) zapraszam do wzięcia udziału i dodania posta w link party u mnie :) http://speckled-fawn.blogspot.com/2016/07/urodzinowy-post-i-link-party-z-nagrodami.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiam za cierpliwość. Bransoletka po prostu prze prze piękna. Technika chainmaille dla mnie absolutnie zaskakująca. Nigdy wcześniej nie myślałam, że ze zwykłych kółeczek można robić takie cudeńka. Niewiarygodne że wszystko zaczeło się od zbroi... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jadę po materiały potrzebne mi do wykonania tej bransoletki.zonka się z pewnością ucieszy😁

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

test

 • xyz
  • abc